În articol sunt surprinse câteva aspecte din perioada interbelică: activitatea publicistică dar şi managerială şi politică a lui Pamfil Şeicaru ( care edita ziarul „Curentul” dar şi câteva săptămânale asociate), presa bucureşteană din strada Sărindar (care cuprindea principalele gazete de stânga), dar şi felul cum se legau prietenii între gazetari, chiar dacă făceau parte din tabere diferite, chiar din punct de vedere ideologic.