Articolul este primul dintr-o serie de mai multe studii privind evoluţia eparhiilor sufragane ale mitropoliilor ortodoxe din spaţiul carpatin (monarhia habsburgică/austro-ungară). În acest număr este prezentată evoluţia teritorială a diferitelor episcopii ortodoxe din Banat şi sudul Ungariei, din secolele XVI-XVIII, anume din epoca otomană şi din cea a monarhiei habsburgice. Autorul prezintă diferitele diplome imperiale, prin care au fost acordate aşa-numitele privilegii ilirice pe seama sârbilor ortodocşi imigranţi în sudul Ungariei, preocupându-se apoi de statutul juridic al Ortodoxiei din Ungaria, în secolul XVIII, analizând relaţiile dintre ierarhii Mitropoliei de Carloviţ cu autorităţile imperiale de la Viena şi cu cele din Ungaria.