Salutul pascal „Hristos a înviat!” are capacitatea să surprindă atât trecutul
care servește drept context istoric de necontestat al Morții și Învierii
Domnului, dar și consecințele acestui dar al lui Dumnezeu care se văd nu într-
un viitor care nu este al nostru, ci doar într-un prezent al trăirii cu Hristos
cel Înviat care este și temelie a credinței noastre. Când rostim „Hristos a
Înviat!” ne referim nu la aspectul trecut pe care îl impune forma verbală, ci
la o realitate care ți se revelează într-un timp fără timp.